Η λιγνιτοφόρα περιοχή του Ξυδιά εντάσσεται στην ευρύτερη περιοχή της λιγνιτοφόρας λεκάνης των Καλαβρύτων. Παρατηρούνται κυρίως χερσαία και ποταμο-λιμναία ιζήματα και λιγνιτικές ενδιαστρώσεις. Τα λιμναία στρώματα αποτέθηκαν σε μια μικρής έκτασης λίμνη, η οποία εκτεινόταν προς βορρά. Η εκμετάλλευση του λιγνίτη ξεκίνησε στα ορυχεία του Ξυδιά το 1918 για οικιακούς σκοπούς θέρμανσης, και 5 χρόνια αργότερα η εξόρυξη εντατικοποιήθηκε. Το λιγνιτωρυχείο του Ξυδιά συνέχισαν την λειτουργία τους μέχρι την δεκαετία του ’80, με σκοπό την παροχή με λιγνίτη της μονάδας ηλεκτρικής ενέργειας στην Μεγαλόπολη.
![DJI_0868c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DJI_0868c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DJI_0876c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DJI_0876c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DSC02441c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DSC02441c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DSC02429c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DSC02429c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DSC02439c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DSC02439c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DSC02415c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DSC02415c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DSC00002c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DSC00002c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
![DJI_0192c](https://i0.wp.com/fdchelmos.gr/wp-content/uploads/2022/01/DJI_0192c.jpg?fit=768%2C512&ssl=1)
Previous image
Next image